Top Decor

Choroby róż

By mieć piękne, kwitnące róże trzeba im poświęcić nieco czasu. Są to bowiem rośliny, które bardzo często są atakowane przez choroby. Zwykle pojawia się na nich mączniak prawdziwy i czarna plamistość róż. Jeszcze groźniejszą chorobą jest mączniak rzekomy. Jest ona często mylona z czarną plamistością. Przy mączniaku rzekomym ciemne, brązowe plamy pojawiają się na górnych liściach, a nie tak jak w przypadku czarnej plamistości na liściach dolnych. Plamy powodowane przez mączniaka rzekomego są rozmyte, a nie owalne, jak te powodowane przez czarną plamistość. Warto wiedzieć, że przy ciepłej i wilgotnej pogodzie ta choroba może doprowadzić zaledwie w kilka dni do zrzucenia większości liści. Róże są wtedy niemal gołe, gdzie niegdzie na dole pozostaje jedynie kilka listków.

Jak zatem radzić sobie z tą chyba najgroźniejszą chorobą róż? Po pierwsze, jeśli zauważymy na roślinie pierwsze takie rozmyte, ciemne plamy to liście trzeba zerwać i wyrzucić. Usuwamy wtedy źródło rozprzestrzeniania się grzyba. Rośliny trzeba także opryskać preparatem grzybobójczym np. Mildex 711,9 WG w stężeniu 0,2 %. Chroni on róże przez około 14 dni. Jeśli jednak jest ciepła i wilgotna pogoda i krzewy rosną bardzo intensywnie to zabieg trzeba powtórzyć po ok. 10 dniach.

Rośliny pokryte białym nalotem, jakby obsypane mąką to z kolei objawy mączniaka prawdziwego. Ta choroba pojawia się z reguły na najmłodszych liściach, pędach i szypułkach kwiatowych. Może również infekować kwiaty. Rośliny nie rosną, porażone pędy, liście i kwiaty zaczynają żółknąć, zasychać i opadać. Grzyb bardzo szybko rozwija się przy ciepłej i wilgotnej pogodzie. Ochronę trzeba rozpocząć, gdy pojawią się pierwsze białe plamki. Wykorzystać można jeden z dostępnych preparatów: Saprol, Rubigan 12EC, Nimrod 250EC, Falcon 460EC lup Topsin M 500SC.

Inne choroby róż to rdza róż i szara pleśń. Rdza róż objawia się pomarańczowymi skupiskami grzybni na spodniej stronie liści, które w następstwie ulegają deformacji. Szara pleśń atakuje z kolei pąki i kwiaty, które brązowieją i usychają. W początkowej fazie choroby, kwiaty pokrywają się charakterystycznym, szarym nalotem. Szarą pleśń można zwalczyć między innymi preparatem Teldor 500SC, natomiast rdzę róż preparatami Baymat AE (preparat w aerozolu) lub Falcon 460EC oraz Amistar 250SC.